Nie wiem jak Wy, ale dla mnie obsługa piekarnika elektrycznego jest często wyzwaniem. Na szczęście nie jestem jedyna.  Jakiś czas temu poprosiłam o ustawienie godziny w piekarniku… i w sumie wszystko działało w porządku do czasu, kiedy pierwszego pieczenia – okazało się, że piekarnik jedyne co ma sprawne to zegar…

Zaczęło się wyjmowanie, podłączanie, oglądanie, debaty na temat potencjalnych przyczyn zepsucia.  W końcu przyjechał Pan z serwisu… popatrzył, podrapał się po głowie … a może nosie – nie pamiętam dokładnie, westchnął, podszedł do piekarnika i przekręcił zegar. Spojrzał na mnie z litością i zaproponował mi, abym następnym razem uważniej czytała instrukcję. W tym momencie, patrząc w ziemię, generując więcej ciepła niż ów machina, stwierdziłam, że najlepiej będzie odpowiedzialność złożyć na osobę, która zegar ustawiała wcześniej…

Ale wracając do tematu – piekarniki elektryczne są dobre, ale niektóre ciasta lepsze są z gazowych piecyków, np. drożdżowe. Zawsze, kiedy je piekę myślę – może tym razem wyjdzie… i tym razem wyszło, a raczej wyszły pod postacią bułeczek! Wilgotne, pachnące i bardzo smaczne!

Moi Drodzy  weekend się zaczął – czas coś upiec!

Co: Kształtne i powabne – bułeczki drożdżowe

Z czego:

  • Składniki na 3-4 duże bułeczek*:
  • 120 ml letniego mleka
  • 30 g cukru pudru (3 łyżki)
  • 4,5 g drożdży suchych (1/2 opakowania)
  • 50 g masła, roztopionego(1/4 opakowania 200g)
  • 1-1,5 szklanki mąki pszennej

Polewa

  • 3 łyżki kakao
  • Masło na pół z mlekiem

 

W jaki sposób:

Suche drożdże wymieszać z odrobiną letniego mleka i cukru. Odstawić do wyrośnięcia na ok. 20-30 min. Resztę suchych składników na ciasto włożyć do miski i wymieszać. Następnie ciasto dodać zaczyn i wymieszać dolewając letniego mleka i masła. Wyrobione ciasto uformować w kulę i włożyć do naczynia, przykryć ręczniczkiem (tylko nie papierowym!)

Odstawić na około 30 minut- 40 minut, aż ciasto podwoi objętość.

Jeśli zależy nam na czasie, ale niekoniecznie efekcie możemy wymieszać wszystkie suche składniki  z mokrymi i dopiero pozostawić do wyrośnięcia.

W tym czasie rozpuścić masło z kakao i mlekiem i odstawić do ostygnięcia.

Kiedy ciasto będzie wystarczająco wysokie (wg uznania) przełożyć do foremek , dodając „polewy„ czekoladowej do środka i na wierzch.  Odstawić znów na 20 minut w ciepłym miejscu.

W tym czasie rozgrzać piekarnik na 200ºC.  i kiedy będzie gotowy włożyć foremki i piec przez 20 – 25 minut – do momentu, kiedy bułeczki zbrązowieją.

Polecam zamiast innych ciast dla dzieci

Reklamy