Diet_vege.jpg.

Dowody wskazują na wyższą koncentrację markerów peroksydacji lipidów w krwi obwodowej i płynie otrzewnowym kobiet z endometriozą, czego efektem jest nasilenie procesów zapalnych. Wyższe stężenia mogą zwiększać wzrost i adhezję komórek endometrium w jamie otrzewnej.

Z tego względu, między innymi ważną funkcję w dietoterapii endometriozy mają składniki antyoksydacyjne w diecie.

Cennym źródłem tych elementów są warzywa i owoce, które powinny stanowić podstawę diety. I choć każde warzywo i owoc ma witaminy i składniki mineralne, to wciąż nie ma najlepszego z nich. Z tego powodu pacjentki z endometriozą, a także inni chcący odżywiać się zdrowo powinni mieć co najmniej 5 porcji różnorodnych warzyw i owoców.

W badaniu, przeprowadzonym przez zespół Jennifer Mier-Cabrera (Departamento de Biología Celular, Instituto Nacional de Perinatología „Isidro Espinosa de los Reyes”, Mexico City, Mexico), wykazano pozytywną rolę w dietoterapii endometriozy składników antyoksydacyjnych, jakimi są witaminy: A, C pochodzących z warzyw i owoców  oraz cynku i witaminy E z nasion (w badaniu wykorzystano nasiona słonecznika i orzechów ziemnych).

Wśród kobiet chorujących na endometriozę w grupie badanej, które w swojej diecie miały dużą ilość wyżej wymienionych antyoksydantów z warzyw, owoców i nasion stwierdzono pozytywny wpływ na zwiększenie aktywności i poziomu enzymów działających przeciwzapalnie.

Jest to jedno z wielu badań potwierdzających zasadność wskazania w codziennej diecie w endometriozie pewnych warzyw, owoców oraz nasion.

A jaki wpływ na endometriozę mają przyprawy w diecie?

Korzystnie jest stosowanie kurkumy, ale co ciekawsze, goździk, ma większą moc (zdolność pochłaniania reaktywnych form tlenu) antyoksydacyjną, ale o tym innym razem.

Zapraszam serdecznie www.smakfit.pl 😊